Co zrobić gdy w przy oknach zbiera się wilgoć?

0
5232
views

Przyczyn zbierania się wilgoci przy oknach jest kilka i nie można ich bagatelizować. Zlekceważony i pominięty problem może przyczynić się do powstawania groźnej i szkodliwej pleśni oraz grzybów. Jak z tym walczyć, co zrobić, aby się tego pozbyć?

Skąd ta wilgoć przy oknach? Wilgoć przy oknach zbiera się z jednego powodu, gdyż to w tym miejscu różnica temperatur jest tak duża, że wilgoć, która jest w powietrzu na nich się skrapla. Niestety w wyniku złych nawyków mieszkaniowych oraz innych mankamentów nie wysycha tylko nieustannie się gromadzi, powodując powstanie szkodliwych grzybów i pleśni.

Wentylacja pomieszczeń

Jedną z przyczyn zbierania się pary na oknach jest zła wentylacja pomieszczeń, która powstaje w wyniku zaklejania kratek wentylacyjnych w łazienkach czy kuchniach. Niezwykle ważna wentylacja jest przy oknach. W nowoczesnych oknach montuje się specjalne mikroszczeliny, które zapewniają swobodną wymianę powietrza dzięki wykorzystaniu różnicy ciśnień (wentylacja naturalna, grawitacyjna). Różnica ciśnień powstaje w wyniku różnicy gęstości powietrza pomiędzy powietrzem wewnątrz a na zewnątrz. W starszych oknach wymagane było ich minimalne rozszczelnienie. W obecnie produkowanych te posiadają odpowiednie mikroszczeliny.

Dlatego też w przypadku za szczelnych okien również mamy do czynienia  z gromadzeniem się nadmiaru wilgoci w domach. Problem ten obecnie rozwiązuje stosowana mikrowentylacja w oknach.

Zły montaż okien

Niestety najbardziej przykrą przyczyną gromadzenia się wilgoci przy oknach jest ich zły montaż, który powoduje powstanie mostków termicznych. Z tego też względu konieczna jest poprawa montażu. Również nieszczelność okien może spowodować powstanie mostków, co głównie miało miejsce w przypadku starych okien drewnianych, które wraz zbiegiem czasu wypaczały się.

Jak pozbyć się wilgoci?

Wilgoci pozbędziemy się na kilka sposobów, oto niektóre z nich

  • wietrz pomieszczenie przynajmniej raz dziennie – z reguły wystarczy 2-3 minuty wietrzenia (okno szeroko otwarte)
  • zadbaj o właściwą wentylacje (pomaga rozszczelnianie okien)
  • kup pochłaniacze wilgoci i ustaw go w każdym pomieszczeniu
  • w czasie gotowania pamiętaj o włączeniu okapu
  • zwróć uwagę gdzie dokładnie zbiera się para, gdyż może to być spowodowane wadliwością okien
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/liftnet-company/domains/martexdesign.pl/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008