Czy warto decydować się na instalację alarmu w domu lub mieszkaniu?

0
1571
views

Współczesne budownictwo stwarza wiele warunków na nowoczesne wykończenie budynku. Obecnie wykonawcy inwestycji stawiają na sprawdzone i pewne rozwiązania, pozwalające uzyskać wysokie parametry budynku, co w dłuższej perspektywie przekłada się na oszczędności, a zatem wyższy komfort użytkowania budynku. Korzystając z szerokiej dostępności do różnych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo, coraz więcej osób decyduje się na instalację alarmów. Przyjrzyjmy się zatem, czy warto je instalować w domach czy mieszkaniach.

Jak dobrze zabezpieczyć dom?

W przypadku domu jednorodzinnego, obszarem, który powinien podlegać zabezpieczeniu jest cała działka lub najbliższe otoczenie domu. Rzadko jednak właściciele posesji decydują się na instalację monitoringu, znacznie częściej wybierane są niezbyt skomplikowane instalacje alarmowe oraz współpraca z firmami ochroniarskimi. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne.

Standardowy system alarmowy składa się z paru elementów – czujników ruchu (często też montuje się czujniki otwarcia drzwi czy okien), syreny alarmowej oraz centrali alarmowej. W przypadku wykrycia zagrożenia system wysyła informację do właściciela oraz do firmy ochroniarskiej, której zadaniem jest podjęcie natychmiastowej interwencji.

Podobnie system działa w przypadku innych zagrożeń, np. pożaru, ulatnianiu się gazu. Bardzo często wybierane są elektrozawory, które są montowane przy głównej rurze dostarczającej wodę do domu. W przypadku awarii pralki, zmywarki czy nawet pęknięciu rury informacja natychmiastowo wysyłana jest do centrali alarmowej, która z kolei wysyła sygnał do elektrozaworów, które przekręcają się i odcinają dostęp wody.

Alarmy w mieszkaniach w bloku

W zależności od standardu wykończenia budynku blok może posiadać domofony cyfrowe, a także portiernie z nieustannie urzędującym ochroniarzem. Wokół budynku (najczęściej jest to apartamentowiec) rozmieszczone są kamery przemysłowe. Jest to bardzo wysoki standard bezpieczeństwa, tylko co zrobić gdy mieszka się w starszym bloku?

Więcej informacji o alarmach i systemach alarmowych – czytaj makrosat.com.pl

Wówczas podobnie jak w domach jednorodzinnych bardzo dobrze sprawdzi się zwykły system alarmowy, z możliwością ewentualnej rozbudowy (wszystko zależy od centrali alarmowej). Zaleca się instalację czujnika ruchu skierowanego w stronę drzwi wejściowych oraz balkonowych. W tych miejscach sprawdzą się także czujniki otwarcia drzwi. W mieszkaniach z piecykami gazowymi dodatkowo zalecane są czujniki czadu oraz gazu.

Rosnące standardy wykończenia budynków oraz oczekiwania inwestorów powodują, że nieustannie poszukiwane są sposoby podniesienia bezpieczeństwa i komfortu życia. Dlatego tak często sięga się po nawet proste systemy alarmowe, a także same czujniki zintegrowane z syreną alarmową.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/liftnet-company/domains/martexdesign.pl/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008