Jak dbać o rolety?

0
2033
views

Wiele osób ma je w domu, używa ich niemal codziennie, ale czy wie jak o nie dbać i jak je konserwować? Nie mowa tu o najprostszym rodzaju rolet, ale o tych które posiadają prowadnice i robione są na specjalne zamówienie.

Jak dbać o rolety?

Przede wszystkim warto je użytkować tak, aby ich nie uszkodzić. Mowa tu o delikatnym ciągnięciu za sznurek w kierunku ku dołowi, a nie jak to czasami bywa „do siebie”, czy w innym kierunku. Warto też nie spryskiwać ich płynem do mycia okien lub innymi środkami, które mogłyby wybarwić tkaninę. Również uważajmy na przeciągi oraz o nieuszkodzenie materiału przy otwieraniu okien.

Jeśli będziemy zachowywać te podstawowe zasady to roleta będzie i będzie, aż się nam znudzi.

Jak je konserwować?

Przede wszystkim czyścić rolety należy regularnie. Kurz czy brud zostawiony na długo może głęboko wniknąć w tkaninę i niestety usunięcie dużych zabrudzeń może być trudne. Do takiej sytuacji nie doprowadzamy i staramy się przynajmniej raz w miesiącu usnąć kurz.

Jak usuwać kurz? Można to robić specjalną szczotką do odkurzacza przy czym nie przesadzajmy z siłą ssania, gdyż może to pognieść i uszkodzić roletę. Również dobrze spiszą się wałki do zbierania kłaków z ubrań, które także bardzo dobrze zbierają kurz z rolet.

Co zrobić w przypadku plam?

W tym wypadku należy posilić się wilgotną szmatką i z jej pomocą delikatnie przecierać roletę. Warto też sięgnąć po dodatkowy środek do czyszczenia, gdyż sama woda może okazać się nie wystarczająca. Polecamy płyn do naczyń czy mydło, które dobrze sprawdzają się przy zamydlaniu plam na odzieży. Na koniec należy osuszyć roletę, dlatego warto zostawić ją rozwiniętą i nie zwijać jej mokrej, gdyż woda może uszkodzić mechanizm lub spowodować powstanie grzyba i odbarwień na tkaninie.

Kolejnym razem opowiemy jak pielęgnować rolety rzymskie, które wykonane są z nieco innego materiału.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/liftnet-company/domains/martexdesign.pl/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008