Montaż rynien nie powinien nastręczać dużych problemów doświadczonym dekarzom. Wystarczy przy tym zachowywać sprawdzoną i skuteczną metodykę pracy, aby rynny spełniły swoją rolę, czyli efektywnie odprowadzały nadmiar wody, nie powodując przy tym namakania fundamentów. Zdarzają się jednak spektakularne pomyłki, które powodują, że konieczna jest korekta całego montażu.
Najczęstsze błędy to nieszczelność orynnowania, która skutkuje złym odprowadzaniem wody lub spływaniem jej po ścianach elewacji, a w konsekwencji gromadzeniem wilgoci w ścianach. Jakie błędy przyczyniają się, że rynny są źle zamontowane?
Rynny nie są statyczne
Różne warunki atmosferyczne w Polce powodują, że rynny zachowują się jak metal, tzn. mają właściwość rozszerzania się i kurczenia się pod wpływem skrajnych temperatur. Ponadto muszą również wytrzymywać napór ogromnej ilości wody w czasie letnich ulew oraz naporu lodu i śniegu w zimie.
Dlatego niezmiernie ważne jest uwzględnienie tych milimetrowych ruchów wywołanych zmianami termicznymi. W ten sposób nie dojdzie do rozszczelnień systemu, cała instalacja będzie wykonana poprawnie. Warto podkreślić, że „ruchomość” systemu rynnowego tyczy się zarówno rynien metalowych czy pcv.
Rozstaw haków mocujących
Rynny montowane są na hakach, które mocowane są do krokiew. Jeśli w czasie montażu rozstaw będzie zbyt duży może to spowodować, ze pod naporem wody (jej ciężaru), śniegu czy nawet gromadzącego się ptactwa, kanał rynnowy będzie się niebezpiecznie odkształcać. Być może nie będzie to widoczne od razu, ale po paru latach dojdzie do powstania trwałych odkształceń, czyli w konsekwencji nieszczelności i wad.
Rynna za nisko lub za wysoko
Kolejną wadą, która wynika ze złego montażu jest zamontowanie kanału rynnowego zbyt wysoko lub za nisko. W pierwszym przypadku część wody zamiast dostawać się do kanału może gromadzić się na skraju pokrycia dachowego i spływać na elewacji. W drugim wypadku w zależności od stromizny dachu woda deszczowa może w ogóle nie trafiać do kanału.
Spora część producentów załącza do swoich produktów stosowne informacje i wyjaśnienia pozwalające na prawidłowe wykonanie orynnowania. Jak widać poprawność instalacji zależy przede wszystkim od dbałości o szczegóły i trzymania się podstawowych zasad. Dobrze wykonana praca spowoduje, że nasze rynny będą robić to co do nich należy.
Źródło zdjęcia: fen-tastic via Foter.com / CC BY-ND