Rynny plastikowe czy metalowe?

0
1696
views

Dla rynien nie ma znaczenia jakie pokrycie dachowe wybierzemy. Na rynku najczęściej z racji niższej ceny wybiera się pokrycia z blachodachówki, lecz mimo to klienci nie wybierają blaszanych rynien, tylko wykonane z materiału pcv. Jakie są różnice oraz mocne i słabe strony rynien metalowych i plastikowych.

Dlaczego należy montować rynny?

Rynny nie powodują tylko odwodnienia dachu, ale spełniają ponadto inne funkcje. Ich brak może powodować zbytnie nasiąkanie ścian elewacyjnych wilgocią. Ponadto spływająca bezwładnie z dachu woda zbiera się w okół domu i może dodatkowo namakać fundamenty. O ile nasz dom nie posiada wystarczająco wysuniętych okapów powinno się montować rynny. Dzięki nim można daleko od ścian budynku skierować odwodnienie, przez co ten będzie bardziej suchy i mniej narażony na działanie wody.

Rynny metalowe, niegdyś tylko te…

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych zdecydowaną większość stanowiły rynny metalowe. Niestety ich największą wadą była korozja, która pojawiała się dosyć szybko, gdyż ocynkowanie było wykonywane niedbale i niestarannie. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rynien metalowych:

  • z blachy powlekanej, czyli rynny stalowe powlekane powłoką aluminiową lub cynkową
  • miedziane lub tytanowo-cynkowe, trwałe oraz odporne na korozję

Zarówno rynny powlekane, miedziane i tytanowo-cynkowe są odporne na korozje oraz uszkodzenia. Jednak w przypadku rynien powlekanych, ta ostatnia właściwość jest na dużo gorszym poziome. Uszkodzenia mogą powstać w przypadku ocierania się gałęzi o powłokę, w czasie opadów dużego gradu oraz nawet w trakcie montażu. W sytuacji uszkodzenia powłoki może dojść do korozji

Rynny z plastiku, czyli pcv

Produkowane są z polichlorku winylu, który może być barwiony na różne kolory, w ten sposób można je elastycznie dopasować do koloru elewacji oraz pokrycia dachowego. Rynny plastikowe z racji niższej ceny są znacznie częściej wybieranie niż metalowe odpowiedniki, jednak nie oznacza to, że są gorszej jakości. Są znacznie bardziej podane na uszkodzenia, pękniętej rynny nie da się naprawić i należy wymienić uszkodzony element. Ponadto rynny plastikowe po jakimś czasie tracą kolor z racji działającego promieniowania słonczego.

Należy także wspomnieć o tym, że rynny plastikowe są bardziej podatne na działanie temperatury. Dlatego przy ich montażu konieczne jest stosowanie elementów kompensacyjnych, które zapobiegać będą odkształcaniu się orynnowania.

Więcej o rynnach i systemach rynnowych przeczytasz na stronie firmy Inwestor z Lublina http://inwestor.lublin.pl/Artykul/dachy

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/liftnet-company/domains/martexdesign.pl/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008